Minirozhovory s trenéry budou několik následujících týdnů tvořit spolu s víkendovými výsledky, programem a rubrikou Já na bráchu, brácha na mě balíček článků, které pro Vás pravidelně připravujeme.
Jako první jsme vyzpovídali trenérku těch nejmenších kutnohorských florbalistů. Nikol Němcové jsme se ptali na to, jak se vlastně stala trenérkou minipřípravky nebo jaké vlastnosti by podle ní měl mít správný trenér.
Tréninky s těmi nejmenšími florbalisty musí být hodně specifické. Jak probíhají vaše tréninky?
Naše tréninky jsou hodně zaměřené na všeobecný rozvoj dětí, které doplňujeme základy florbalu. Trénink je většinou složen z různých pohybových her, opičích drah a florbalových základů. Opičí dráhy máme zaměřené buď na gymnastiku nebo děláme dráhy s florbalkou a míčkem. Co se týče florbalových základů, tak děti učíme správné držení florbalky, vedení míčku a základ přihrávky. Neodmyslitelnou součástí každého tréninku je také hra florbalu, na kterou se děti vždy těší ze všeho nejvíce (pochopitelně :-D)
Jak ses stala trenérem minipřípravky a co tě k tomu vedlo?
Než jsem začala trénovat minipřípravku, působila jsem u dívčích kategorií oddílu. Postupem času jsem už začala cítit, že holkám nemám dál co předat a posouvat je v jejich rozvoji. Hlavní trenérka minipřípravky musela kvůli pracovním povinnostem trenérství ukončit a jelikož mě baví práce s malými dětmi a věnuji se ji i ve svém profesním životě, přijala jsem možnost stát se novou hlavní trenérkou našich nejmenších orlíčků.
Co myslíš, že tvé děti nejvíce motivuje?
Na tréninku je hodně baví a motivuje soutěžení mezi sebou. Samozřejmě je také motivují různé odměny (např. kdo vyhraje, neuklízí pomůcky :-D).
Když jsem trénovala holky, které už byly starší, motivovaly se i samy navzájem a hodně se povzbuzovaly.
Nejvíc děti asi motivuje sám trenér, který děti na tréninku nejvíce ovlivňuje.
Kdo je trenér a jaké vlastnosti by měl mít?
Za mě je trenér člověk, který se stará o svoji kategorii, snaží se všechny v kategorii posouvat dál, učit nové věci, motivovat je a pomoct jim budovat pozitivní vztah a lásku k pohybu.
Měl by být trpělivý, pozitivní, vtipný, umět komunikovat s lidmi (děti i rodiče) a hlavně by to měl dělat srdcem.
Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů nejen při trénování budoucích florbalových nadějí.