Bára Forštová, hráčka žen, někdejší asistentka trenéra, dnes již hlavní trenérka mladších žákyň. Tentokrát byla právě v roli trenérky a odpovídala na nejrůznější otázky, otázky týkající se rozdílu mezi tím být asistentkou a hlavní trenérkou nebo názoru na to, jak by se měl chovat správný trenér.
Ty jsi letos poprvé jako hlavní trenérka mladších žákyň. Vnímáš nějaké rozdíly mezi tím být asistentkou a hlavní trenérkou?
Vnímám v tom velký rozdíl. Když jsem byla asistentka trenéra, tak jsem řešila pouze tréninky, jejich přípravu atd. Nyní jako hlavní trenérka řeším především zařizování turnajů (nominace, auta…), také registrace nových členů a celkově spíše nyní řeším více “administrativní” práce než dříve, ovšem přípravě tréninků se také stále věnuji.
Jak se vyrovnáváš s těžkými situacemi, jako je zklamání hráček nebo tlak na výkon?
Je to pro mě těžké, já sama jsem člověk, který si takové věci připouští k tělu více než by měl. Každopádně holky učíme komunikovat jak s námi, tak mezi sebou. Sami si po zápasu zhodnotí hru, vědí, co dělaly jak špatně, tak dobře a na čem více zamakat. Samozřejmě, že jsou někdy skleslé, v tomto případě je povzbudíme, připomeneme si, co nám šlo a do dalšího zápasu se z chyb poučíme. Věc, kterou jim opakujeme a chceme jim to dostat do hlavy je, že nás nezajímá výsledek, ale průběh hry.
Teď bude otázka na sebereflexi. Jak by ses sama ohodnotila jako trenérku?
No, to je těžká otázka, snažím se a chci holkám předat to, co jsem se naučila já od mých trenérů. Snažím se být pro ně jak kamarádkou, tak umět přepnout do trenérky, protože jsou kolikrát jak „urvané ze řetězu“ :). Myslím, že jsem v jejich pohledu ta z přísnějších trenérek, ale můžu s klidným svědomím říct, že si za tím stojím a vím proč co a jak dělám a kdy ta kamarádka musí jít stranou.
Kdo je trenér a jaké vlastnosti by měl mít?
Trenér by měl být člověk, který chce své znalosti a zkušenosti, které v daném okruhu nasbíral předat dál, kdo se snaží a chce posunout jinou generaci, skupinu... Někdo, kdo se nebojí být kreativní, koho baví pracovat s lidmi/dětmi a někdo, kdo má k danému sportu, či aktivitě jisté pouto.
Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů!