Ahoj, můžete se nám představit? Povězte nám, co vás k cvičení dovedlo a jak vás to baví.
Ahoj jsme Janča a Verča, jsme maminky dvou malých holčiček a ke cvičení jsme se dostaly přes kamarády z florbalu a vzhledem k tomu, že obě máme rády děti a pohyb, tak jsme neváhaly a příležitosti šly naproti.
Povíte nám něco více o cvičení?
Cvičení je pro děti od roka a půl do tří let a probíhá každé pondělí dopoledne. Během hodiny se snažíme děti vést k lásce ke sportu a nabídnout jim možnost vyzkoušet si různé netradiční aktivity. Zapojujeme jak vedené aktivity, opičí dráhu, tak se také snažíme podporovat rozvoj jemné motoriky. Děti do cvičení určitě nenutíme, záleží nám hlavně na tom, aby měly děti pozitivní přístup k pohybu. Vedené aktivity, které pro njemenší chystáme, jsou vždy dobrovolné a při některých hrách se zapotí také rodiče.
Jaký je hlavní cíl tohoto programu? Jde hlavně o pohybovou průpravu nebo se snažíte děti postupně vést ke sportu, konkrétně třeba florbalu?
Jak již bylo zmíněno výše, pro mnoho dětí je toto cvičení jejich první kontakt s „vedeným“ pohybem, snažíme se tedy cvičení motivovat tak, aby se děti rády pohybovaly a samy se s rodiči k pohybu vracely i ve volném čase. Do každé hodiny se snažíme zapojit nejen pohybové hry, ale i průpravu pro různé sporty, primárně samozřejmě k florbalu. Menší děti se těší spíše na opičí dráhu, ty starší se radují, když vyndáme florbalky a branky a mohou si zahrát.
Jaké jsou největší benefity cvičení pro děti v tomto věku?
V tomto věku je nejdůležitější v dětech budovat základy pro aktivní životní styl do budoucna.
Co byste vzkázaly rodičům, kteří třeba váhají, jestli s dětmi přijít?
Rodiče si hodně chválí trochu odlišný průběh cvičení, než je běžné. Cvičení je zaměřené hlavně na příjemně strávený čas dítěte a rodiče při pohybu. Každý malý sportovec má tak prostor, aby se rozkoukal a seznámil s kamarády. Sám rodič společně s dítětem rozhodne, kdy a do jaké aktivity se zapojí. Snažíme se, aby se každý do všeho zapojil, ale vždy mají možnost vybrat si i jinou aktivitu (cvičení jemné motoriky, opičí dráha). Někdy se stane, že se děti špatně vyspí a díky tomuto konceptu cvičení rodiče nemusí být ve stresu, že dítě hodinu propláče. Máme plno a hlásí se další zájemci, takže tento průběh cvičení se rodičům opravdu líbí.
V únoru jste pro děti uspořádaly maškarní – jaký byl průběh akce?
Tematická cvičení jsou trochu odlišná od běžných hodin. V rámci karnevalu měly děti možnost přijít v kostýmech, nachystaly jsme pro ně několik stanovišť s aktivitami. Zároveň ale v druhé části hodiny jsme připravily opičí dráhu, protože tu samozřejmě děti na cvičení mají nejraději.
Jak celkově hodnotíte akci? Budete něco podobného opakovat i v budoucnu?
Akce měla úspěch, stejně jako ty předešlé. Například v období Vánoc jsme dětem nachystali vánoční honbu za pokladem, kdy děti plnily různé úkoly a po jejich splnění na ně čekal ukrytý poklad. Na Mikuláše jsme si zase udělali hodinu s hudebními nástroji a do budoucna máme ještě v plánu čarodějnickou hodinu, čekají nás Velikonoce a určitě se v červnu s dětmi nějak hezky rozloučíme. Děti mají tyto netradiční hodiny rády a nás baví jim dělat radost!